MATURALNO PUTOVANJE RIM-BARCELONA-NICA

Autor: Dominik VLADIĆ, 28. 9. 2017.

Učenici trećih razreda, sadašnji maturanti, realizirali su maturalno putovanje u Italiju, Španjolsku i Francusku.

Na putovanje smo krenuli u ponoć 23. kolovoza. Prva destinacija bila je Italija. Putem smo posjetili sveučilišni grad Bolognu. Glavna dva odredišta u Italiji bili su Rim i Vatikan, najmanja država na svijetu. Ono čega u Rimu zasigurno ne nedostaje jesu fontane, crkve i trgovi. Izbjegavajući pravila stajanja u redu , uspjeli smo vidjeli crkvu svih crkava  – baziliku sv. Petra. S kartom u rukama protrčali smo Vatikanskim muzejima koji su nas zadivili kiparskim i slikarskim djelima i neprocjenjivim umjetničkim bogatstvom  Sikstinske kapele.Bacanjem novčića u fontanu Di Trevi osigurali smo si ponovni posjet Rimu.

Ukrcavši se na kruzer „Roma“ krenuli smo na put za Barcelonu dug 22 sata ( a možda i malo više). Nakon iskrcaja s broda nakratko smo doživjeli  čarobna svjetla Barcelone. Tri lude noći proveli smo u Lloret de Maru, gdje smo osjetili sve ljepote noćnog života u Španjolskoj. Camp Nou, jedan od najvećih stadiona na svijetu, i muzej nogometnog kluba Barcelona vidjeli smo 4. dan maturalca, kao i čarobne fontane u punom programu. Sljedeći dan posjetili smo vodeni park Marineland, gdje smo osim tobogana i kupanja vidjeli i zabavne predstave ptica, tuljana i dupina. Također smo bili grupa čija je učenica, naša Marija, izabrana za ples u predstavi. U ta tri dana iskusili smo čari Barcelone i španjolskih običaja. Poseban dojam na nas je ostavila izvedba flamenca i raskoš širokih ulica i predivnog gotičkog stila.

Još uvijek pod dojmom Španjolske nastavili smo svoje putovanje prema Francuskoj, točnije prema Nici. Putem smo posjetili parfumeriju Gallimard gdje su nam objasnili proces nastanka najboljih francuskih parfema. Nakon blještavila grada Cannesa,poznatog po  čuvenom Filmskom festivalu, došli smo do Nice , koja se prostire uz beskrajno plavetnilo Azurnog mora. Dok se autobus spuštao strmim ulicama Monaca, uživali smo u prekrasnom pogledu na  Monte Carlo - svjetski poznati centar kasina, kocke i simbol luksuza. Nakon lagane šetnje i ugodnog razgledavanja oprostili smo se od male kneževine, prepune turista. U povratku smo imali ponoćno razgledavanje Verone.

Izmoreni od puta i prepuni lijepih doživljaja, stigli smo u Veliku Goricu u ranim jutarnjim satima 30. kolovoza. U utrci s vremenom uspjeli smo vidjeti gotovo sve planirane sadržaje. Čak i sada, nakon mjesec dana od povratka još uvijek smo pod dojmom svega što smo vidjeli. Upoznali smo 3 različite kulture ,običaje, geografska obilježja  i  međusobno jedni druge ,(uključujući i naše profesore, vodiča, vozače...) Svatko je na svoj način doživio  10 gradova koje smo posjetili. Sve u svemu, doživjeli smo jedno predivno iskustvo koje ćemo pamtiti cijeli život!

« Travanj 2024 »