STRUČNA POSJETA HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI

Dana 26.02.2016. i 29.02.2016. godine učenici 4. razreda, smjer Ekonomist, uz stručno vodstvo posjetili su Hrvatsku narodnu banku.

Učenici su imali priliku razgledati zgradu HNB-a, vidjeti glavnu burzovnu dvoranu Zagrebačke burze za robu i vrednote, te saznati detalje o načinu poslovanja na tadašnjoj burzi. Kroz izlaganje Katarine Kovač učenici su osvježili znanje stručnih predmeta, ali i saznali aktualne informacije vezano za stanje u Hrvatskoj vezano za kretanje inflacije i BDP-a. Tako su, između ostalog saznali kako je u Hrvatskoj trenutno postoji deflacija, te da je BDP u 2015. godini ostvario blagi rast.

Sjedište Hrvatske narodne banke nalazi se u Zagrebu, na Trgu hrvatskih velikana, na sjecištu Martićeve ulice i Ulice Franje Račkoga. Zgrada u kojoj se nalazi sjedište Hrvatske narodne banke zaštićeno je kulturno dobro i najvažnije djelo arhitekta Viktora Kovačića. Impozantna palača građena je za potrebe Zagrebačke burze za robu i vrednote, a središnja banka njome se koristi kao poslovnim sjedištem od završetka Drugoga svjetskog rata.

Zgrada Zagrebačke burze za robu i vrednote otvorena je 18. lipnja 1927. U povodu otvorenja zgrade Burze tjednik "Svijet" tom je događaju posvetio cijeli broj. Nažalost, završetak gradnje poklopio se s usporavanjem rasta hrvatskoga gospodarstva i smanjivanjem prometa na burzi. Do Drugoga svjetskog rata Zagrebačka je burza velik dio svojih prostorija iznajmljivala. Burza prestaje s radom 1945. godine.

S obzirom na dosadašnje zadovoljstvo učenika stručnom posjetom i korist koju učenici imaju od iste namjeravamo nastaviti suradnju i do godine opet organizirati odlazak naših maturanata u posjet HNB-u. Zahvaljujemo gospođi Dubravki Budak iz HNB-a kao i cijelom timu na zaista profesionalnom i ugodnom prijemu.

Stručna posjeta realizirana je u okviru predmeta  Bankarstvo i osiguranje, Osnove ekonomije, Tržište kapitala i Analiza financijskih izvještaja.  Organizator posjete bila je nastavnica Marija Mohar, a u pratnji su bili nastavnici Jelica Kelava, Nada Mohar, Ivan Mohar i Igor Skupnjak.

Marija Mohar

objavio: Jagoda Kovačić   datum: 2. 3. 2016.

STRUČNA POSJETA HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI

Marija Mohar

objavio: Jagoda Kovačić   datum: 2. 3. 2016.

« Prosinac 2018 »