3. Sajam vježbeničkih tvrtki

Autor: Dominik VLADIĆ, 14. 4. 2017.

U petak,  31.3.2017. godine učenici 3 i 4 razreda Ekonomske škole predstavili su rad svojih vježbeničkih tvrtki na 3. Sajmu vježbeničkih tvrki! Na sajmu je ukupno sudjelovalo 12 tvrtki: Đurđine Činkice, Capi Tapi, Iskra putovanja, De Eventos, Adonis, Macfinno, Eko Slastiko, Pastanomy, Spartans Nutrition, Mc Nonas, Vita Vivet i Mobitech.

Sajam su otvorili ravnateljica Ekonomske škole Vesna Brkljačić, prof. i voditelj Stručnog vijeća ekonomske grupe predmeta profesor Ivan Mohar.

Otvorenje Sajma

Ravnateljica je u svom govoru prilikom otvaranja Sajma istaknula ideju provedbe Sajma vježbeničkih tvrtki: „Vježbenička tvrtka je predmet u kojem se koristi nastavna metoda koja omogućava simulaciju radnih procesa stvarnih poduzeća i prati suvremene svjetske trendove u poučavanju. Na ovaj način učenici razvijaju poduzetnički duh, sposobnost rada u timu, sposobnost podnošenja stresnih situacija, rješavanje konflikata, fleksibilnost, odlučivanje, a iznad svega, intelektualnu znatiželju. Međusobnom suradnjom i nastupom na Sajmu razvijaju prijateljstva i ostvaruju korisne kontakte i nakon završetka školovanja. Sajam se organizira u okviru Nastavnog plana i programa predmeta Vježbenička tvrtka uz potporu Škole i tvrtki partnera. Sva imena, logo, slogane, promidžbene i poslovne materijale kreirali su sami učenici uz pomoć svojih mentora i tvrtki partnera. Sve što je prezentirano rezultat je znanja iz gotovo svih predmeta s naglaskom na strukovne sadržaje i kreativnost samih učenika.“

Važnost sudjelovanja na Sajmu

U 3 sata, koliko je trajalo poslovanje vježbeničkih tvrtki, učenici su imali priliku odmaknuti se od školske svakodnevnice i zaviriti u svijet okružen konkurencijom i izazovima koji se nalaze u poslovnom okruženju. Učenici koji su na trenutak postali poslovni ljudi osjetili su kako je za uspjeh potrebno zajedništvo, timski rad, komunikacija, puno uloženog truda i zrno sreće.

Naši učenici još jednom su pokazali kako profit nije, niti smije biti jedini cilj postojanja poduzeća. Učenici su kroz donaciju svojih proizvoda Humanitarnom štandu, prikupili novac koji je doniran učenicima težeg imovinskog stanja, te još jednom pokazali socijalnu osjetljivost.

Povjerenstvo na štandu:

Prosudbena povjerenstva ocjenjivala su sljedeće kategorije: vizualni dojam, prezentaciju , kupoprodajnu dokumentaciju i komunikaciju.

Članovi Povjerenstva za prezentaciju: Igor Skupnjak (nastavnik ekonomske grupe predmeta), Jadranka Bernik (nastavnica ekonomske grupe predmeta). Kriteriji ocjenjivanja prezentacija bili su: izvedba prezentacije, verbalni i neverbalni govor, poslovni izgled te sadržaj prezentacije.

Članovi Povjerenstva za prodajnu komunikaciju: Gordana Svekrić (nastavnik ekonomske grupe predmeta), Draženka Ćaćić (nastavnica ekonomske grupe predmeta)

Članovi Povjerenstva za prodajnu dokumentaciju: Jelica Kelava (nastavnica ekonomske grupre predmeta) i Višnja Stepanić (nastavnica ekonomske grupe predmeta)

Članovi Povjerenstva za vizualni dojam: Nada Mohar (nastavnica ekonomske grupe predmeta), Jožica Balažić (nastavnica ekonomske grupe predmeta)

Vanjski članovi Prosudbenih povjerenstava: ravnateljica Gimnazije gospođa Brankica Žugaj, gospođa Milada Mesarić, ravnateljica Turističke zajednice Velika Gorica te g. Domagoj Ilečić pročelnik za investicije i EU fondove.

Proglašenje pobjednika

Prosudbeno povjerenstvo donijelo je sljedeću odluku: pobjednik 3. Sajma Vježbeničkih tvrtki je tvrtka ‘Capi Tapi’, koja se bavi prodajom pekarskih proizvoda. Tako je ova tvrtka ponovila svoj prošlogodišnji uspjeh i drugi put u nizu bila najbolja. Na 2. mjestu ravnopravno su plasirane tvrtke Macfinno i Pastanomy.

Vježbenička tvrtka Capi Tapi – 1. mjesto

Vježbenička tvrtka Pastanomy – 2.mjesto

Vježbenička tvrtka Macfinno – 2.mjesto

Predstavnici poduzeća partnera Vježbeničkih tvrki koji su prisustvovali Sajmu mogli su se uvjeriti kako su učenici profesionalno pristupili sajamskom poslovanju i kako polako, ali sigurno, stasaju u mlade poslove ljude koji će jednog dana možda biti zaposlenici upravo njihovih poduzeća.

Poduzeća partneri Vježbeničkih tvrtki su (abecednim redom): Cedekap d.o.o., Đido Mova d.o.o., TZ Velika Gorica, Amalija uslužni obrt, SSŠ Velika Gorica, Crv Tours, Brigljević liquers&spirits, Worker, Koleda, Respons Trening Akademija, Vege fino za sve i Srednja strukovna škola.

Zahvaljujemo svim partnerima koji su sudjelovali u realizaciji još jednog uspješnog Sajma vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica.

Tekst: Marin Čuljak

« Ožujak 2024 »