PODUZETNIČKA PRIČA GOSPODINA VJEKOSLAVA KOVAČIĆA, OSNIVAČA I VLASNIKA TVRTKE KOVA d.o.o.

Autor: Dominik VLADIĆ, 13. 12. 2017.

U četvrtak, 07.12.2017. godine učenici 1.b i 1.c razreda su imali priliku usporediti naučeno u teoriji predmeta Poduzetništvo o osobi poduzetnika, poduzetničkom pothvatu, poduzetničkim osobinama i poduzetničkoj ideji sa stvarnom pričom jednog uspješnog poduzetnika iz naše okolice.

Naime, u posjet nam je došao gospodin Vjekoslav Kovačić, osnivač i vlasnik poduzeća Kova d.o.o. iz Mraclina. Gospodin Kovačić unatrag nekoliko godina surađuje s našom školom. Kova d.o.o. bila je tvrtka partner vježbeničkoj tvrtki Ekon d.o.o., a ovaj put nam je došao kao poduzetnik koji je novopečenim ekonomistima ispričao svoju uspješnu poduzetničku priču koja traje već 35 godina.

Kroz sat vremena učenici su imali priliku i postavljati mu pitanja, a kao nagradu za dobro pitanje i hrabrost za postavljanje istog na poklon od gospodina Kovačića dobili su kemijsku s logom njegove tvrtke smiley

Susresti se s uspješnim poduzetnikom koji je pristupačan i jednostavan u komunikaciji s učenicima, strpljiv i sistematičan u odgovorima i pričanju svoje poduzetničke priče je, vjerujem, učenicima prvih razreda bio poseban doživljaj.

Svoj osvrt na predavanje dale su dvije učenice 1. b i 1.c razreda - Melani Bučan i  Lorena Đujić:

˝Gospodin Vjekoslav Kovačić nam je priičao o svom poduzetničkom putu - od osnutka tvrtke pa sve do danas, 34 godine kasnije. Također nam je pričao i o svom privatnom životu.

Tako smo saznali  da je g. Kovačić pohađao OŠ Vukovina, da je kao mlad trenirao nogomet u Dinamu te je tako zaradio potreban novac za vlasiti poduzetnički pothvat. išao je na folklor i vatrogasce, volio je ići po zabavama koje su bile u okolnim selima, te je uvijek za dobar provod.

Srednju strukovnu strojarsku školu pohađao je u Zagrebu, a u šali je rekao kako je svoj prvi biznis ostvario još kao učenik 8. razreda osnovne škole, Naime, prodavao je žvakaće gume kojih u to vrijeme nije bilo na našem tržištu a on ih je nabavio iz Trsta, preko sestrične koja je tamo odlazila kupovati traperice.

Prvo radno mjesto bilo mu je Velkom tj. današanji Komunalac. Rekao je kako tamo nije bio zadovoljan plaćom. Na pokretanje vlastitog posla odvažio se jer je imao ideju o proizvodu, jasan cilj, zanje kako napraviti taj proizvod i kupca koji će ga kupiti. Na početku je radio samo on i to u prostoru od 40 m2 koji mu je otac ustupio. Drugu godinu poslovanja imao je dvoje zaposlenih a četvrtu i petu godinu poslovanja Kova d.o.o. brojalo je 20 zaposlenih.

Poduzeče Kova d.o.o. osnovano je 1983. g. kao obrtna djelatnost, sa sjedištem u Mraclinu, malom selu nedaleko od Velike  Gorice. Danas je u njemu zaposleno 120 radnika čije su plaće iznad prosjeka RH, a 70 % proizvodnje izvoze. Poslovanje poduzeča Kova d.o.o. podijeljeno je na sljedeća područja: proizvodnja dječjih igrališta; proizvodnja eko opreme; proizvodnja oprema za autoindustriju; proizvodnja stambenih kontenjera i kioska, te proizvodnja urbane opreme.

Gospodin Kovačić je istaknuo kako svaki dan na posao dolazi u 07:00 kad i njegovi zaposlenici ali i prije njih jer smatra da poduzetnik / menadžer mora biti primjer svojim zaposlenicima. Napomenuo je i kako cijeni svoje zaposlenike a njihov trud nagrađuje, prvenstveno većom plaćom.

Gospodin Kovačić namjerava otići u mirovinu za 4 godine, kada završi svoj najnoviji projekt. Posao planira prepustiti sinu i kćeri koji već rade u poduzeću, te se nada kako će i sin koji trenutno studira nakon završenog fakulteta karijeru graditi u obiteljskom poduzeću.

Kao čovjek gospodin Kovačić se čini dobar i zanimljiv, a predavanje koje je održao je bilo jako zanimljivo´.

Tekst priredila: Marija Mohar

« Travanj 2024 »